event burgee venue burgee

NUSC Knickertwister 1 - 2012

NUSC

Results as of 21:34 on April 19, 2013

Overall

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: NHC1, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 K1 K2 K3 K4 K5 Total Nett
1st J Rider J24 4003 R Ayres .905   0.905 0.918 0.928 0.928 27.0 8.0
2nd   Laser 137805 J Stokes 0.876   0.876 0.878 0.912 0.912 42.0 23.0
3rd My Precious II Pandorra 22 P304 J Harley 0.83   0.830 0.822 0.815 0.811 43.0 24.0
4th Hoopoe Hunter 27 OOD 2631 C Roberts 0.876   0.876 (0.872) 0.872 0.890 46.0 27.0
5th Panacea Eygthene 24 K599 I Donnovan 0.839   0.839 0.839 0.836 0.874 49.0 30.0
6th   Laser 61700 P Whitcombe 0.876   0.876 0.876 0.903 0.903 62.0 43.0
7th Coel Mor Westerly Storm 33 1640 A Freeman 0.918   0.918 0.918 0.919 0.919 68.0 49.0
8th   Laser Radial   Jacob Soper 0.8   0.800 0.803 0.803 0.803 70.0 51.0
9th   Flying 15 3433 Steve Waite .9   (0.900) 0.900 0.900 0.900 77.0 58.0
10th White Satin Hunter 27 OOD 2603 Gavin Lewis 0.876   0.876 0.886 0.886 0.886 78.0 59.0
11th Rizo'n Shine Hunter Horizon 27 011 A Crichton 0.931   0.931 0.931 0.931 0.907 81.0 62.0
12th Ghengis Khan Westerly GK 24 6474 A Sperduti 0.854   0.835 0.835 0.835 0.835 82.0 63.0
13th   Flying 15 3548 Rhys Tadman 0.9   0.900 0.897 0.897 0.897 82.0 63.0
14th Four Winds Leisure 23 418L Roger Simmonds 0.8   0.800 0.800 0.774 0.774 83.0 64.0
15th   Wayfarer 4881 Phil Lovell 0.85   0.850 0.850 0.850 0.850 93.0 74.0
16th   Wayfarer 2599 Peter Soper 0.85   0.850 0.850 0.850 0.850 93.0 74.0

In accordance with Knickertwister points scoring rules the winner or each race will have 30 points deducted from its handicap for the next and subsequent races, 2nd place will have 20 points deducted and 3rd place 10 points.

K1 - 21/04/2012 at 1845

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 Place Points
1   Flying 15 3433 Steve Waite .9 1 1.0
2 Hoopoe Hunter 27 OOD 2631 C Roberts 0.876 DNF 17.0

K2 - 05/05/2012 at 1800

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 J Rider J24 4003 R Ayres 0.905 18:00:00 19:21:00 1:21:00 1:13:18 1.0
2 White Satin Hunter 27 OOD 2603 Gavin Lewis 0.876 18:00:00 19:24:25 1:24:25 1:13:57 2.0
3   Laser 137805 J Stokes 0.876 18:00:00 19:27:05 1:27:05 1:18:23 3.0
4 Hoopoe Hunter 27 OOD 2631 C Roberts 0.876 18:00:00 19:30:25 1:30:25 1:19:12 4.0
5 My Precious II Pandorra 22 P304 J Harley 0.830 18:00:00 19:38:40 1:38:40 1:21:54 5.0
6   Flying 15 3548 Rhys Tadman 0.900 18:00:00 19:27:10 1:27:10 1:27:10 6.0
7   Laser Radial   Jacob Soper 0.800 18:00:00 19:35:00 1:35:00 1:35:00 7.0
8   Wayfarer 2599 Peter Soper 0.850 18:00:00   DNF   17.0

K3 - 22/05/2012 at 1930

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1   Laser 137805 J Stokes 0.878 19:30:00 20:20:16 0:50:16 0:45:42 1.0
2   Laser 61700 P Whitcombe 0.876 19:30:00 20:21:29 0:51:29 0:46:20 2.0
3 J Rider J24 4003 R Ayres 0.918 19:30:00 20:22:22 0:52:22 0:48:51 3.0
4 Coel Mor Westerly Storm 33 1640 A Freeman 0.918 19:30:00 20:23:58 0:53:58 0:49:32 4.0
5 Panacea Eygthene 24 K599 I Donnovan 0.839 19:30:00 20:30:53 1:00:53 0:51:05 5.0
6 My Precious II Pandorra 22 P304 J Harley 0.822 19:30:00 20:33:57 1:03:57 0:53:01 6.0
7 Four Winds Leisure 23 418L Roger Simmonds 0.800 19:30:00 20:49:45 1:19:45 1:19:45 7.0
8   Laser Radial   Jacob Soper 0.803     DNF   17.0

K4 - 05/06/2012 at 1915

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Panacea Eygthene 24 K599 I Donnovan 0.836 19:15:00 20:13:32 0:58:32 0:49:24 1.0
2 Hoopoe Hunter 27 OOD 2631 C Roberts 0.872 19:15:00 20:15:32 1:00:32 0:53:23 2.0
3 J Rider J24 4003 R Ayres 0.928 19:15:00 20:15:48 1:00:48 0:57:49 3.0
4 My Precious II Pandorra 22 P304 J Harley 0.815 19:15:00 20:26:22 1:11:22 0:59:01 4.0
5 Rizo'n Shine Hunter Horizon 27 011 A Crichton 0.931 19:15:00 20:28:17 1:13:17 1:08:14 5.0
6   Laser 137805 J Stokes 0.912     DNF   17.0

K5 - 19/06/2012 at 1900

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class SailNo HelmName NHC1 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 J Rider J24 4003 R Ayres 0.928 19:00:00 20:29:45 1:29:45 1:25:10 1.0
2   Laser 137805 J Stokes 0.912 19:00:00 20:56:47 1:56:47 1:50:36 2.0
3   Laser 61700 P Whitcombe 0.903 19:00:00 21:00:51 2:00:51 1:52:45 3.0
4 Hoopoe Hunter 27 OOD 2631 C Roberts 0.890 19:00:00 21:06:36 2:06:36 1:53:56 4.0
5 Panacea Eygthene 24 K599 I Donnovan 0.874 19:00:00 21:12:50 2:12:50 1:57:18 5.0
6 Ghengis Khan Westerly GK 24 6474 A Sperduti 0.835 19:00:00 21:25:31 2:25:31 2:01:30 6.0
7 Coel Mor Westerly Storm 33 1640 A Freeman 0.919 19:00:00 21:17:52 2:17:52 2:08:30 7.0
8   Laser Radial   Jacob Soper 0.803 19:00:00 21:21:39 2:21:39 2:18:32 8.0
9 My Precious II Pandorra 22 P304 J Harley 0.811 19:00:00 21:52:24 2:52:24 2:21:53 9.0
10   Wayfarer 4881 Phil Lovell 0.850     DNF   17.0

www.nusc.co.uk
admin@nusc.co.uk

www.nusc.co.uk
admin@nusc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com