event burgee venue burgee

NUSC Cruiser Rally - 2013

NUSC

Results are final as of 14:55 on May 18, 2013

1 Div

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Div Boat Class SailNo HelmName NHC2 R1
18/05/2013 11:15:00
R2
19/05/2013 12:30:00
Total Nett
1st C 1 Sprack Impala 9520 H. English 0.897 1.0   1.0 1.0
2nd C 1 J Rider J24 4003 R Ayres 0.905 2.0   2.0 2.0
3rd C 1 White Satin Hunter 27 OOD 2603 M Lewis 0.876 3.0   3.0 3.0
4th C 1 Hoopoe Hunter 27 OOD 2631 C Roberts 0.876 4.0   4.0 4.0
5th C 1 Tamarind Westerley Longbow 111 M. Randell 0.881 5.0   5.0 5.0
6th C 1 Ceol Mor Westerly Storm 33 1640 A Freeman 0.918 6.0   6.0 6.0
7th C 1 Super Snoopy Achilles 9m 050 Rhys Jones 0.876 13.0 DNF   13.0 13.0
7th C 1 Touchwood Moody 27 27 M. Rogers 0.887 13.0 DNF   13.0 13.0
7th C 1 Sundance Albin Ballard 30 979 R. Donovan 0.88 13.0 DNF   13.0 13.0
10th C 1 White Rose Starlight 35 5976 H Easton 0.935 15.0 DNC   15.0 15.0
10th C 1 Panacea Eygthene 24 K599 I Donovan 0.839 15.0 DNC   15.0 15.0
10th C 1 May Bee Westerly GK 24 7260 Ray Brown 0.854 15.0 DNC   15.0 15.0

2 Div

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: NHC2, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Div Boat Class SailNo HelmName NHC2 R1
18/05/2013 11:15:00
R2
19/05/2013 12:30:00
Total Nett
1st C 2 Naiad Hurley 22 1189 A. Stevens 0.793 1.0   1.0 1.0
2nd C 2 Sea Urchin Westerly Centaur 520 A Liberson 0.835 2.0   2.0 2.0
3rd C 2 Seawitch Moody 336 5301 B Welch 0.866 10.0 DNF   10.0 10.0
4th C 2 Moonraker Westerly 25 123 R Ford 0.842 12.0 DNC   12.0 12.0
4th C 2 My Precious II Pandorra 22 P304 J Harley 0.851 12.0 DNC   12.0 12.0
4th C 2 ?? ?? blank R Stevens 1 12.0 DNC   12.0 12.0
4th C 2 Artful Dodger Hunter Europa 490 N Barnes 1 12.0 DNC   12.0 12.0
4th C 2 Bright Flyer Trapper 500 4026 M Randell 0.88 12.0 DNC   12.0 12.0
4th C 2 Rizon Shine Hunter Horizon 27 011 Andrew Crichton 0.879 12.0 DNC   12.0 12.0

The Cruiser Rally Series is split into two fleets, Div 1 and Div 2. Both divisions will be scored separately and they may race differnt courses. There willl be pizes for each race and an overall cup for the winner of each div with both races taken into account.

R1 - 1 Div - 18/05/2013 at 11:15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Div Boat Class SailNo HelmName NHC2 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 C 1 Sprack Impala 9520 H. English 0.897 11:15:00 13:00:29 1:45:29 1:34:37 1.0
2 C 1 J Rider J24 4003 R Ayres 0.905 11:15:00 13:21:36 2:06:36 1:54:34 2.0
3 C 1 White Satin Hunter 27 OOD 2603 M Lewis 0.876 11:15:00 13:28:00 2:13:00 1:56:30 3.0
4 C 1 Hoopoe Hunter 27 OOD 2631 C Roberts 0.876 11:15:00 13:35:00 2:20:00 2:02:38 4.0
5 C 1 Tamarind Westerley Longbow 111 M. Randell 0.881 11:15:00 13:37:40 2:22:40 2:05:41 5.0
6 C 1 Ceol Mor Westerly Storm 33 1640 A Freeman 0.918 11:15:00 13:35:01 2:20:01 2:08:32 6.0
7 C 1 Super Snoopy Achilles 9m 050 Rhys Jones 0.876     DNF   13.0
7 C 1 Touchwood Moody 27 27 M. Rogers 0.887     DNF   13.0
7 C 1 Sundance Albin Ballard 30 979 R. Donovan 0.88     DNF   13.0

R1 - 2 Div - 18/05/2013 at 11:15:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Div Boat Class SailNo HelmName NHC2 Start Finish Elapsed Corrected Points
1 C 2 Naiad Hurley 22 1189 A. Stevens 0.793 11:15:00 13:56:30 2:41:30 2:08:04 1.0
2 C 2 Sea Urchin Westerly Centaur 520 A Liberson 0.835 11:15:00 13:56:30 2:41:30 2:14:51 2.0
3 C 2 Seawitch Moody 336 5301 B Welch 0.866     DNF   10.0

www.nusc.co.uk
admin@nusc.co.uk

www.nusc.co.uk
admin@nusc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com